Stadsfullmäktige

Borgå stadsfullmäktige är stadens högsta beslutande organ och består av 51 ledamöter som väljs i kommunalvalet vart fjärde år. Stadsfullmäktige sammanträder till möte i allmänhet den sista onsdagen i månaden.

Fullmäktigemötena är offentliga och öppna för allmänheten. Kom gärna på plats och följ med ett möte. Mötena hålls i stadshuset i Borgå, Stadshusgatan 9, 06100 Borgå. Du kan också följa med mötena hemifrån då de webbsänds i realtid.

SFP har 15 av stadsfullmäktiges 51 mandat under 2021-2025.

Gruppens ordförande är Hilding Mattsson och viceordförande Emilia Mattsson.

AnderssonChrister_O1.jpg

Christer Andersson

0400 436 090

christer.andersson@pp.inet.fi

BlomqvistValtonenElin_O1.jpg

Elin Blomqvist-Valtonen

040 775 3040

elin@elinblomqvist.fi

LundBodil_O2.jpg

Bodil Lund

050 346 8898

bodil.lund@elisanet.fi

LonnrothMalin_5033 (3).jpg

Malin Lönnroth

040 596 0808

malin.lonnroth@gmail.com

Hilding_Mattsson_7270_O1.jpg

Hilding Mattsson

040 833 4495

hilding@pp.inet.fi 

Gruppordförande

PynnonenKristel_O1.jpg

Kristel Pynnönen

040 579 6978

kristel.pynnonen@kiinteistoliitto.fi

SigfridsFrida_1291.jpg

Frida Sigfrids

040 591 0874

frida.sigfrids@su.fi 

Antman_Sofia_O1.jpg

Sofia Antman

040 701 0109 

sofiamansner88@hotmail.com 

HolmströmJohnny_O1.jpg

Johnny Holmström

040 4899 811

johnnytolkis@gmail.com

LonnforsHanna_4781.jpg

Hanna Lönnfors

050 574 3532

hanna.lonnfors@gmail.com

MattssonEmilia_O1.jpg

Emilia Mattsson

050 498 9950

emilia.mattsson@elisanet.fi

NylanderMikaela_O1.jpg

Mikaela Nylander

050 511 3029

mikaela.nylander@gmail.com

Fullmäktigeordförande

Rosengren_Anders_O2 (1).jpg

Anders Rosengren

0400 487 743
anders.rosengren@pp.inet.fi

 

SveholmPehr_O1.jpg

Pehr Sveholm

0400 717 927

pehr.sveholm@pp.inet.fi

SoderbergJohan_O1.jpg

Johan Söderberg

040 581 7552

johan.soderbergs@yahoo.fi

Första sex suppleanterna:
Gia Mellin-Kranck
Charlotta Savin
Florenta Dushi
Jacqueline Utujije-Habiyakare
Malin Havila
Pia Sågbom